תבניות ליציקת בטון

בשנים האחרונות ישנה אופציה לקבל טקסטורה רצויה בבטון ע"י התקנת תבנית גומי/פלסטיק בעלת טקסטורה בהתאם לדרישת המתכנן (אבן חאמי,אבן נסורה,קורדרוי ועוד)על גבי תבנית נושאת. למעשה ניתן לייצר כמעט כל טקסטורה.יש לקחת בחשבון פרמטרים שונים כגון גודל הקיר,האותנטיות הנדרשת,הטקסטורה וכו'.כל זה על מנת להגיע למחיר הנמוך ביותר מבלי לפגוע במראה הנדרש ובדרישות האדריכל.
לאחר התחזקות הבטון יש לבצע תיקונים ולצבוע את הקיר כנדרש.

חישוב עלויות תבנית

 בעיקרון תבניות הגומי מספקות את מידת האותנטיות הגבוהה ביותר ,אך יש לבחון את מכלול הגורמים הרלוונטיים לפני בחירת התבנית המתאימה.שימוש בתבניות פלסטיק יהיה לעיתים זול יותר.לכן יש לקחת בחשבון את מכלול ההיבטים והדרישות של הפרויקט .
יש לקחת בחשבון את גודל הפרויקט,מספר היציקות הדרוש וכמובן המראה הסופי.
אופן החישוב: (נתונים הדרושים לצורך החישוב)
1. שטח כולל של היציקה.
2. שטח הקיר שיבוצע בכל יציקה (נהוג לבצע מתפר לתפר)(בד"כ 8-12 מ')
3. גובה מכסימלי של הקיר לצורך חישוב גודל השדה המכסימלי שיש לצקת בפעם אחת.
חישוב לדוגמא:אם גודל הקיר 5000 מ"ר.מרחק בין תפרים 10 מ', גובה הקיר 7 מ', סה"כ במקטע הגבוה ביותר יש צורך ב-70 מ"ר של תבניות לביצוע יציקה אחת.
כלומר לכל הקיר דרושות כ 71 יציקות
בתבנית גומי ניתן לצקת כ-50 יציקות. יתכן שיהיה צורך בעוד מס' תבניות להשלמת היציקה,אך מכיוון שסביר להניח שחלק מהשדות קטנים יותר יתכן שהכמות תספיק. בנוסף יש לקחת בחשבון עלויות עבודת ההרכבה וחומרי עזר. בתבניות פלסטיק לעומת זאת,ניתן לצקת 10-12 פעמים,אך עלותן נמוכה משל תבניות הגומי

תבניות גומי חם

תבניות גומי חם הן בעלות האותנטיות הגבוהה ביותר של מראה האבן. שיטת היציקה המומלצת היא בשכיבה (במאוזן) ומיועדת לאלמנטים לא גדולים (הניתנים להנפה) ומאפשרות עבודה על שולחן ויברציה ואיכות יציקה גבוהה לדוגמא קירות טרארמה.
בתבניות מגומי חם ליציקת אבנים יצוקות ניתן להוסיף חוטי נירוסטה ע"פ התקן בעת היציקה ולקבל אבן שעוגני הנירוסטה יצוקים בתוכה. מבחינה טכנית זו השיטה הטובה ביותר לחיפוי אבן בעיגון. (בשיטת החיפוי הרטוב)
תבניות הגומי החם מתאימות גם ליציקת פלטות גדולות כדוגמת פלטות טרארמה. השימוש בגומי חם מאפשר קבלת מידת אותנטיות גבוהה ביותר של האבן. התבנית אינה מצריכה זוויות חילוץ בשל גמישותה הטבעית ואף ניתן לחלץ אבן עם קאטים הפוכים.
הגומי החם משמש בעיקר ליצירת אבנים בודדות או תבניות בדוגמת טרארמה המונחות כקיר תומך ומעוגנות ע"פ דרישת הקונסטרוקטור.

גומי קר

בגומי קר ניתן לייצר תבניות ליציקה אופקית/אנכית ע"פ הצורך,אך חובה ליצור זוויות חילוץ,הפוגמות מעט במראה הסופי של פאות האבן. למרות זאת ניתן לקבל פייסינג כמעט מושלם. תבנית זו מספקת אותנטיות גבוהה יותר מתבנית הפלסטיק.
ניתן לייצר תבנית גומי כמעט בכל גודל. המגבלות נובעות מגודל המודל וממשקל התבנית. כמו כן בגומי קר ניתן ליצור אזורי חיבור סמויים (לטשטש החיבורים בין התבניות).